Terzi Misali

Bir gün sevip, bir gün nefret etmek neyin yansımasıdır? Ruhumuzdaki yaraların ara sıra kanaması mıdır, yoksa devamlı kanayan yaralarımıza bastığımız tamponun sızdırması mı?

Bir adam düşünün… Adamlık sıfatının ağırlığı üzerine yakışmayan bir adam. Üzerine beş beden büyük gelen ceket giymiş gibi sırıtan. Sırf üzerine otursun diye sağından solundan çekiştirdiğiniz, kesip biçtiğiniz, ekleyip çıkarttığınız bir ceket.

Karşınızda ceketten küçük bir adam, adamlığı daha önce üzerine giymemiş, sonradan öğrenmeye çalışan bir beden. Yaşı var bu adamın, yaşadıkları ve yaşattıkları var. Hatırı sayılır tecrübeleri, kayda değer başarıları ve geleceğe dair planları var. Kendine ait dünyası da var elbet. Fakat bu kadar güzel renk içerisinde kirli sayılabilecek bir problemi de var. Tam olarak problem de denemez aslında, onca kalabalığının içerisinde eksikliği var. Gerçi kimin yok ki.


Üzerine ısrarla büyük geldiği halde giydiği ama bir türlü üzerine oturamayan adamlık ceketini taşıyamamasına neden olan, hangi doğruyu üzerine geçirse rüküş kalmasına sebep olan bir eksiklik.

Karakteri yok bu adamın. Konulara, olaylara, kişilere karşı durabilecek öz fikirleri, kendi doğruları ve yanlışları yok. Toplum kuralları dışındaki mevzuların yanlış veya doğru olduğunu değerlendirmek, bana göre kişinin kendi göreceliğine aittir. Ama bu adamda bunlar da yok. Yokun bile yok olduğu bir adam. İstediğiniz doğru için onu ellerinizle yoğurup şekil verebileceğiniz bir adam.

Bazı şeyleri ölçüp tartmak için gerekli yetilere sahip olmayabilirim. Haddim de değil zaten fakat ” ADAM ” kelimesinin büyük yazıldığını iyi bilirim.

Kusura bakma ama senin adamlığının harfleri küçük, karakterin gibi. O yüzden bir küçülüp bir büyüyen adamlığına karşı ben sadece bir sevip bir öfkeleniyorum.

Aşktan bile güçlü bir öfkeyle, öfkemden kat kat büyük insan sevgimle adamlığına şapla çıkarıyorum, diz çöküyorum.

Üzgünüm, üzerine büyük gelen ceketin terzisi ben olmayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.